Üroloji Profesörü: Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu

Submitted by bahadır on Wed, 01/19/2022 - 10:05
Penis / Penil Protezler

Penis/Penil protez (mutluluk çubuğu), penis korpus kavernozum içine ameliyatla yerleştirilen bir materyaldir. Hastanın ilişkiye girmek istediğinde sertleşmeyi sağlamasına yardım eder.

Günümüzde erektil disfonksiyon tedavisinde fosfodiesteraz inhibitörleri (PDE5 inh.) ilk basamak tedavi olarak kullanılmaktadır. Ancak erektil disfonksiyon hastalarının %35’inde bu tedavi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Bu hastalar için diğer tedavi seçenekleri,

 • intrakavernozal enjeksiyonlar,
 • vakum cihazları
 • penis/penil protezlerdir.

Penis/Penil protez dışındaki tedavi seçenekleri her hasta için etkili veya uygun olmayabilir. Penil protez implantasyonu (PPİ) sertleşme sorununda en önemli tedavi seçeneklerindendir.

Penis/Penil protezler, bükülebilir ve şişirilebilir(2 ve 3 parçalı inflatable) olmak üzere 2’ye ayrılır.

 • Bükülebilir penis/penil protezler, sürekli sert olan bir çift parçadan oluşur. Penisin yumuşak hali bu protezi kullanan hastalarda görülmez. Penis sürekli olarak sert durumdadır. Doğal sertleşme ve yumuşamayı taklit etmemektedir.
 • Şişirilebilir penis/penil protezler, içi sıvı dolu olan cihazlardır.
  • İki parçalı olanlar bir çift penil gövde silindirleri ve skrotal pompadan oluşur. Bu protez tipi de sertleşme için gerekli olan sertliği tam olarak sağlayamamakta, indiği zaman da tam olarak yumuşak penisi taklit etmemektedir.
  • Üç parçalı şişirilebilir penis/penil protezler en iyi ereksiyonu ve gevşekliği yani doğala en yakın sonucu sağlayan cihazlardır. Günümüzde en sık kullanılan protez tipidir.Bir çift penil gövde silindirleri, skrotal pompa ve abdominal sıvı rezervuarından (hazne) oluşur. Cihaz pompanın birkaç kez sıkılmasıyla sıvının rezervuardan silindirlere aktarılması sayesinde şişirilir. Daha sonra sıvının rezervuara geri aktarılması amacıyla da pompa kullanılır.
 • En önemli komplikasyonlardan olan protez enfeksiyonu yeni teknik ve antibiyotik kaplı protezlerin ortaya çıkması ile %1-2 oranına indirilmiştir.
 • Mekanik olarak düşük oranda da olsa arızalanma riski vardır. Cihaz ömür boyu garantilidir ve arızalanırsa değiştirilmesi mümkündür.

Sonuç olarak:

Penis/Penil protez operasyonu öncesi değerlendirmede, hasta tercihi, hastanın tıbbi durumu, cerrahın tecrübesi ve cihaz maliyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca avantajları, dezavantajları ve komplikasyonlar hastaya detaylı olarak anlatılmalı ve tartışılmalıdır.

Penil protez implantasyonu, uygun hasta seçiminde hasta ve partner memnuniyeti (%92-100 ve %91-95) bakımından yüz güldürücü sonuçlar veren cerrahi bir girişimdir.

Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, 1000’in üzerinde penil protez ameliyatını minimum komplikasyon ve yüksek başarı oranı ile uygulamıştır. Ayrıca Avrupa Üroloji Derneği’nin her yıl yenilediği erkek cinsel sağlığı tedavi kılavuzuna da önemli katkılar sağlamaktadır.

Penis/Penil protez cerrahi öncesi:

Tıbbi öykü:

Doktorunuz tarafından geçmiş dönem ve günümüz sağlık durumunuzla ilgili birtakım sorular sorulacaktır. Geçirdiğiniz ameliyatlar, kullandığınız ilaçlar, daha önce sertleşme sorunu için kullandığınız tedaviler not edilecektir. Tüm bu sorular ve cevaplar gizli kalacaktır.

Fizik muayene:

Penis/Penil protezin sizin için en uygun tedavi olduğuna karar vermek için kapsamlı bir ürolojik muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Protez kararı verilen hastalarda özellikle genital bölgesinde ameliyat öncesi aktif cilt hastalığı olmaması gerekir.

Penis/Penil protez cerrahisi kararı verilen hastalarda ameliyat öncesinde,

 • Diyabet hastalarında şekerin kontrol altında olması
 • Sigara kullanımının bırakılması
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananların doktor kontrolünde ilacını kesmesi ve gerekirse yerine yine doktor önerisiyle başka bir ilaç kullanması önemlidir.
 • Hasta ameliyat için hastaneye yattıktan sonra ameliyat öncesi enfeksiyonu önlemek amacıyla damardan antibiotik verilecek ve yine enfeksiyon riskini azaltmak için hemen ameliyat öncesi genital bölge temizliği yapılacaktır.

Penis/penil protez ameliyatı:

Ameliyat için genel anestezi veya bölgesel (spinal anestezi) uygulanabilir. Hangi tip anestezinin uygulanacağı; genellikle hasta, anesteziyoloji uzmanı ve ameliyatı yapacak olan hekimin tercihi ile tıbbi gereksinimler göz önüne alınarak, ameliyat ekibi tarafından kararlaştırılır.

Cerrahi işleminin süresi genellikle 45 dakika ile 1 saat arasında değişebilir. Ameliyat sonrası hastalara idrar yolu sondası ve cerrahi dren uygulaması yapılabilir. Sonda genellikle ertesi gün, cerrahi dren ise 2-3 günde alınır.

Hastanede kalış süresi en fazla 2 gündür.

Penis/penil protez cerrahi sonrası:

Hastaneden taburcu olurken kullanmanız için antibiotik ve ağrı kesici yazılacaktır.

İyileşme döneminde penis/penil protez yarı şişirilmiş olarak bırakılır ve doktor kontrolüne gideceğiniz 1 hafta sonrasına kadar böyle kalır.

1 hafta sonra kontrole gittiğinizde doktorunuz tarafından pompanın çalıştırılması tarafınıza öğretilecek ve ilişkiye gireceğiniz güne kadar şişirme ve indirme yapmanız istenecektir.

10 gün boyunca atletik suspansuar külot giyilir.

Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapmanıza izin verilir.

Dikişler kendiliğinden eriyeceği için alınmasına gerek yoktur.

Ameliyattan sonra 1-2 hafta boyunca peniste ve skrotumda hafif ağrı ve şişlik olabilir. Yine ameliyat sonrası 6 hafta boyunca ağır egzersizler ve ağır kaldırmalardan kaçınılmalıdır.

Penis protez sonrasında cinsel ilişkiye 4-6 hafta sonra izin verilir.

Penis/Penil protez konulan hastalarda fizyolojik şartlara benzer boşalma ve orgazm normal cinsel ilişkideki gibi sağlanır.